„ A mveltsget nem a glya hozza!” – szgezi le egy eredetben ismeretlen idzet. De, ha nem ez az aranyos, hossz csr madrka osztogatja, akkor honnan emelhetjk mveltsgi szintnket egyre magasabb szintre? Vajon a mozik temrdek filmes (nem trtnelmi vagy dokumentumfilmek) vlasztknak megtekintse segt hozz minket? Vagy a szrakozs, a diszkk hangulata tgtja ismeretsgi krnket? Lehet, st biztos, hogy van valami egyb jelentsgk az nnn szrakoztatsnl, de taln nem ezek a legmegfelelbb mdszerek a kultrkrnk bvtshez. A statisztikk szerint azonban, mgis ezek kerlnek a mai szrke, monoton htkznapok kzppontjba. De hova lettek a valban gynyrkdtet s egyben tant jelleg „szrakozsi” lehetsgek? Hova tntek a sznhzi eladsok nyjtotta lmnyek utni vgyakozs csiri az emberekbl? Valban csak a mlt vilgnak voltak lnyeges elemei? A vlasz egyszerbb, mint gondolnnk. Nem kell belebonyoldni hossz eszmefuttatsokba, elg, ha az letet s a trtnseket a maguk valjban ltjuk s rtkeljk.
A lehetsg adott, hiszen tucatnyi sznvonalas sznhz van az orszgunkban, melyeknek eladsai kifogstalan tmkat dolgoznak fel s kitn sznszek jtszk el a szerepeket. De az ember jellembl addan: kinek a pap kinek a papn alapon ez nem kerl eltrbe. St. A statisztikk eredmnyre s a tapasztalatokra tmaszkodva kijelenthet, hogy nem jtszik fontos szerepet egy mai, htkznapi ember letben a sznhz s az ezt vez lgkr. Hogy mirt? J krds. Csak tallgatni tudunk s megkzelteni a vals okokat.
Az egyik legfontosabb rv a mellett, hogy rtkket vesztettk a mai vilgban a sznhzak, hogy a csaldok tl kltsgesnek tartjk egy eladson val rszvtelt. Elfogadhat rv, hiszen valban nem olcs dolog, de belegondolva az lmnybe mris nem kerlne sokba s mg a csaldi sszetartozs rzst is ersten. gy kett az egyben alapon sokkal tbbet nyerhetnk, mint veszthetnk (jegy r) vele.
Egy msik rv az rdektelensg jelenlte s befolysa. Nincs olyan szinten az emberek mveltsge (tisztelet a kivtelnek), hogy vgyakozna az ilyesfajta mvszet irnt. Tkletesen elgedettek azzal, amit tudnak, nem is rdeklik ket jabb dolgok, szpsgek, amelyekkel tudsanyagukat bvthetnk. Knnyebb lustlkodni, tvt nzni s hasonl dolgokkal eltni a napot, mit elegnsan felltzni s lvezni (s sok esetben azonosulni) az lmnyt s esetleg tanulni belle.
Harmadik rvknt pedig az idhiny is okolhat. A mai vilg csak a munkrl, pnzrl szl megcsonktva a valdi rtkeket. Nem jut id mg egymsra s magunkra sem sokszor, nem mg a sznhzi idtltsre.
Persze mindig vannak kivtelek, akik nem olvadnak bele ebbe a monotonitsba, de k vannak kevesebben. Minden esetre egy cseppet sem bnhatjk meg, hogy kihasznljk a sznhz nyjtotta lehetsget, hiszen tbb irnybl is a javukat szolglja ez a fajta „szrakozs”, idtlts.
Sajnos ez a szrny kp mutatkozik meg a vilgban. A sznhzak lassan rtkket vesztik s tnyleg a mlt lnyegesen fontos rszei maradnak.
De ennek valban gy kell trtnnie? Nem! A vltozs rajtunk mlik, s ez esetben a mi rdeknket is szolgln egyben. Fel kell brednnk s nem eltasztani magunktl a lehetsgeket, fleg, ha annak ilyen kellemes a formai megnyilvnulsa. Lehet ellenkezni a tbbsggel szemben, br ez valban nehz, de minden csak akarat krdse.
Vltoztassunk, hogy vltozhassunk, mi s a vilg is egyben!